Prečo by sme mali chodiť na „cyto“

Články a štúdie

03. mája 2022

Prečo by sme mali chodiť na „cyto“

 Ela Podhorská    12.12.2018   

Vraj len 25% žien na Slovensku chodí na pravidelné preventívne prehliadky ku gynekológovi. Pre nás, čo chodíme, ponúkam vysvetlenie toho, čo a prečo sa deje pri odbere cytológie. A tých ostatných 75%? Myslím, že by článok mohol byť inšpiráciou dohodnúť si termín.

Cytologické vyšetrenie

Jeho podstatou je mikroskopické vyšetrenie buniek získaných ľahkým sterom z povrchu sliznice krčka maternice. Vykonáva sa štandardne pri preventívnej prehliadke u gynekológa. Táto metóda diagnostiky je spoľahlivá, časovo nenáročná a dokáže odhaliť už začínajúce zmeny na bunkách krčka maternice, či celkom malé, ešte len vznikajúce nádory, ktoré nie sú viditeľné pri bežnom vyšetrení.

Kedy „cyto“ absolvovať?

Vyšetrenie krčka maternice by ste mali podstúpiť v polovici menštruačného cyklu, teda asi dva dni po skončení poslednej menštruácie, resp. asi 10 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Liečbu vaginálnymi prípravkami treba vysadiť dva dni pred vyšetrením a noc pred ním sa vyhnite pohlavnému styku.

Výsledky cytológie

Nález sa nedá vyhodnotiť: Znamená, že zo vzorky nebolo možné vykonať test spoľahlivo. Lekár vás vyzve na opätovné cytologické vyšetrenie, väčšinou po 3 mesiacoch.

Normálny nálezVäčšina žien má normálny nález cytológie, teda neboli zistené žiadne zmeny, ktoré by mohli vyvolať rakovinu. Riziko vzniku rakoviny krčka maternice je minimálne. V skríningu pokračujte naďalej raz ročne.

Abnormálny nález: Znamená, že v cytologickom stere boli zistené zmenené bunky. Zmeny však väčšinou nie sú závažné a ani nepotvrdzujú rakovinu – tá býva diagnostikovaná len výnimočne. Sú však určitým výstražným signálom a varovaním, preto treba pri abnormálnom náleze ženu starostlivo sledovať.

 

Podľa výsledkov abnormálneho nálezu Vám môže lekár odporučiť:

  • Ďalší odber steru krčka maternice o 3 až 6 mesiacov – aby sa zistilo, či abnormálne zmeny v bunkách vymizli, ostali rovnaké alebo sa dokonca zhoršili. V prípade normálneho kontrolného nálezu by mala ďalšia kontrola nasledovať o 6 mesiacov a pri potvrdení normálneho nálezu stačí ženu ďalej kontrolovať tak, ako zdravé ženy. Naopak, pri opätovnom náleze abnormálnych buniek lekár ženu odošle na ďalšie vyšetrenia.
  • Kolposkopické vyšetrenie – umožňuje podrobnejšie vyšetrenie krčka maternice pomocou špeciálneho prístroja podobného mikroskopu
  • Test na prítomnosť vírusu HPV – aby sa odhalili pacientky s vyšším rizikom vzniku rakoviny krčka maternice

Kolposkopické vyšetrenie

Ide o vizuálnu prehliadku krčka špeciálnym optickým prístrojom. Je to vyšetrenie, ktoré umožňuje pozorovať zmeny na krčku maternice. Používa sa pri ňom roztok kyseliny octovej alebo jódový roztok, ktorým sa potrie krčok maternice – zdravé bunky zhnednú, abnormálne sú biele alebo žltkasté. Lekár potom prístrojom podobným mikroskopu – kolposkopom – pozoruje farbu tkaniva, cievne zmeny, ústie žliazok, prítomnosť kondylómov a iné vlastnosti. Vyšetrenie prebieha podobne, ako ster z krčka maternice a pacientku neobťažuje o nič viac, nakoľko prístroj ostáva mimo tela ženy.

 

Biopsia

Využíva sa pri cytologicky a/alebo kolposkopicky potvrdených abnormálnych nálezoch. Biopsia môže s istotou vyvrátiť alebo potvrdiť rakovinu. Lekár pri nej malými špeciálnymi klieštikmi odoberie kúsok tkaniva veľkosti asi 2 – 4 mm. Ten sa potom odošle na mikroskopické vyšetrenie – biopsiu. Odber tkaniva prebieha podobne ako bežné gynekologické vyšetrenie a nie je pri ňom potrebné použiť narkózu. Väčšina žien pocíti len akési mierne štipnutie. Po zákroku sa môže 3 – 4 dni objavovať slabé krvácanie (môžete použiť vložky alebo tampóny) a pacientkam sa odporúča 3 dni nekúpať, iba sprchovať a 3 dni nemať pohlavný styk

Konizácia

Konizácia je podobná ako biopsia, no umožňuje zistiť, či abnormálne bunky krčka maternice neprenikli hlbšie do tkaniva, kým biopsia často potvrdí len zmeny buniek na povrchu krčka. Pri konizácii sa odoberá väčšie množstvo tkaniva v tvare konusu – kužeľu a preskúma sa pod mikroskopom. Zákrok vyžaduje miestne znecitlivenie alebo celkovú anestéziu a vykonáva sa v nemocnici.

Konizácia sa využíva aj pri liečbe predrakovinových zmien, kedy sa ňou odstráni celá postihnutá oblasť krčka maternice.

Čo sa týka prevencie, aj tu ide o vašu imunitu.

určite sa všetci zhodneme na tom, že najväčšou hrozbou je striedanie sexuálnych partnerov a najdôležitejšie je udržiavanie imunitného systému vo skvelej kondícii.

Na trhu je dostupných množstvo výrobkov, ktoré zaručene pomáhajú budovať imunitu, otázkou však ostáva, ktorý z nich si vybrať. Kvalitným a skutočne výnimočným prípravkom v tejto oblasti je INDONAL, ktorý pomáha na celý rad intímnych problémov podľa rád odborníkov- gynekológov.

„Látka I3C sa stala veľmi populárnou prírodnou látkou v prevencii rakovinových ochorení, najmä prsníka a vaječníkov. Ide o látku hojne rozšírenú v čeľadi kapustovité. Pri tejto látke sa predpokladá niekoľko mechanizmov účinku. Uvádza sa najmä antiestrogénová aktivita, priamo sa viaže na estrogénové receptory, kde pôsobí ako antagonista,“ hovorí Silvia Fialová z publikácie Fytoterapia benígnej hyperplázie prostaty.

 

 

Výrobok INDONAL PARTNER® je vysoko kvalitným prípravkom, ktorý posilňuje imunitu ako u mužov, tak aj u ženskej časti populácie..

INDONAL obsahuje jednu z fytochemických látok s protirakovinovými účinkami Indol-3-karbinol, ktorý  prispieva k hormonálnej rovnováhe u mužov aj  u žien, ovplyvňuje metabolizmus testosterónu a estrogénu.

Viac informácii sa dozviete na www.indonal.sk.

Okrem vyššie spomínaného produktu je na trhu k dispozícii aj  INDONAL WOMAN®, ktorý priaznivo ovplyvňuje svojím zložením ženské problémy.

Aké sú účinky INDONAL WOMAN:

  • má posilňujúci účinok pre hormonálne závislé mäkké tkanivo (prsia, maternica)
  • prispieva k rovnováhe pohlavných hormónov u žien
  • zmierňuje tlaky v prsníkoch počas i mimo menštruácie
  • priaznivo pôsobí v období klimaktéria
  • nabudzuje imunitu

Skúste sa informovať u svojho gynekológa, ošetrujúceho lekára, alebo u lekárnikov v lekárňach o tomto revolučnom bylinnom prípravku.

„Naďalej však platí, že pravidelné gynekologické vyšetrenia sú najlepšou prevenciou“, uzatvára gynekologička MUDr. Ilona Hegerová.

Prevencia je to najzákladnejšie a najdôležitejšie, nezabudnite na to myslieť aj pri vašej dospievajúcej dcére.

Pridaj komentár