Acidosalus a jeho vplyv na regresiu HPV vírusu

Články a štúdie

03. mája 2022

Použitie vaginálnych čípkov Acidosalus vaginalete zlepšuje regresiu infekcie ľudským papilomavírusom, skvamózne intraepiteliálne lézie krčka maternice a pretrvávajúce HPV po eradikácii CIN 2/3 a CIS.

 

Simonida D. Kotlarová Poposka, Aleksandra R. Shopova

Gynekologicko-pôrodnícka klinika, Všeobecná nemocnica Re-Medika, Skopje, Macedónsko

 

Úvod:

Program cervikálnej cytologie (PAP stery) významne znížil mieru rakoviny krčka maternice za posledných 50 rokov (1-4). Sexuálne aktívna žena je vystavená riziku vaginálnej infekcie spôsobenej ľudským papilomavírusom (HPV). HPV je vírus DNA s dvojitým napätím a existuje viac ako 100 typov HPV. Niektoré z nich môžu spôsobiť bežné bradavice tela (asi 60 typov) a iné spôsobujú slizničné alebo genitálne bradavice (asi 40 typov). Neskôr sa delia na typy s nízkym rizikom (najbežnejšie z nich sú 6 a 11), ktoré spôsobujú zmeny krčka maternice nízkej úrovne, genitálne bradavice a dýchacie pappilomy, a typy s vysokým rizikom (najbežnejšie sú 16 a 18), ktoré spôsobujú zmeny krčka maternice nízkej úrovne, vysoké zmeny krčka maternice, prekancerózy a anogenitálne rakoviny.

Väčšina infekcií HPV spontánne ustúpi počas doby 2 rokov, ale v niektorých prípadoch sa môže vyvinúť pretrvávajúca infekcia HPV, čo nakoniec vedie k cervikálnej intraepiteliálnej neoplázii (CIN). CIN vysokého stupňa (CIN II a CIN III) sú prekurzormi invazívnej rakoviny krčka maternice (5). Prínos preventívnych metód zameraných na HPV je preukázaný v mnohých randomizovaných štúdiách (6-8). Očkovanie dospievajúcej skupiny s cieľom zabrániť infekciám HPV a štandardizácii HPV by významne znížilo počet nových prípadov rakoviny krčka maternice v USA. Pomerne lacný náter PAP umožňuje vynikajúcu prevenciu rakoviny krčka maternice a vykonáva sa po celom svete (9, 10). Manažment ženy s abnormálnym náterom PAP je uvedený v nasledujúcej tabuľke.

Bolo dokázané, že mnoho gynekologických problémov sa stáva dôsledkom poruchy normálnej vaginálnej flóry, ktorá na druhej strane mení kyslosť vagíny, a tak rastú anaeróbne baktérie a huby. Zvyčajne sa to deje pri lokálnom a systémovom poškodení imunity, pri sexuálne prenosných chorobách, strese, nevyváženej výžive a nadmernom používaní antibiotík. Použitím probiotík sa vaginálna flóra regeneruje prirodzeným spôsobom. Cieľom tejto štúdie bolo analyzovať účinok Acidosalus vaginalete na vývoj infekcie ľudským papilomavírusom (HPV), intraepiteliálnu léziu krčka maternice (LSIL) a perzistentnú HPV po eradikácii CIN2 / 3 a CIS.

Materiál a metódy: Uskutočnili sme retrospektívnu štúdiu s využitím elektronickej databázy prvej súkromnej všeobecnej nemocnice Re-Medika. Táto databáza obsahuje demografické údaje a údaje o všetkých diagnostických a terapeutických postupoch vykonaných u pacientov. Získali sme údaje pre pacientov s PAP pozitívnymi testami, ktoré boli vykonané od 01.01.2009 do 01.01.2012. Zahrnuté kritériá boli výsledok PAP ukazujúci infekciu ľudským papilomavírusom (HPV), skvamóznu intraepiteliálnu léziu krčka maternice (LSIL) a perzistentnú HPV po eradikácii CIN2 / 3 a CIS. Vylučujúcim kritériom bolo použitie akejkoľvek inej metódy liečby ako Acidosalus.

Skupina, ktorá bola vytvorená, zahŕňala 160 pacientik, ktoré používali Acidosalus vaginaletes počas hodnotiaceho obdobia 1 roka. Pacientky používali Acidosalus vaginalete každú noc počas 2 mesiacov a potom ďalšie 4 mesiace používali vaginalete 7 dní v mesiaci. Kontrolná skupina zahŕňala 229 pacientiek, ktorí spĺňajú kritériá zahrnutia a vylúčenia, ale nedostávajú žiadny Acidosalus vaginalete. Skupina Acidosalus zahŕňala 113 pacientiek s HPV pozitívnym PAP, 29 malo LSIL a 18 malo perzistentnú HPV po eradikácii CIN2 / 3 a CIS a kontrolná skupina zahŕňala 139, 65 a 25 pacientiek. Po 12 mesiacoch sledovania boli všetky pacientky vyšetrené pomocou PAP sterov v intervaloch 4 až 6 mesiacov a tiež kolposkopicky. Štatistická metóda použitá v štúdii je t-test (rozdielny test v percentách).

Výsledky: V oboch skupinách sme skúmali regresnú mieru infekcie ľudským papilomavírusom (HPV), skvamóznu intraepiteliálnu léziu krčka maternice (LSIL) a perzistentnú HPV po eradikácii CIN2 / 3 a CIS. Po liečbe Acidosalusom v skupine s infekciou HPV existuje významný rozdiel (p = 0,007) u 86 pacientov (76%) v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá preukázala regresiu u 83 (59,7%). V skupine LSIL sa regresia preukázala u 23 pacientov (79,3%) zo skupiny Acidosalus v porovnaní s 30 (46,1%) z kontrolnej skupiny, čo tiež predstavuje významný rozdiel (p = 0,0035), v tretej skupine obsahujúcej u pacientov po chirurgickom zákroku a liečbe Acidosalusom je opäť výrazný rozdiel p = 0,002 v regresii v skupine s Acidosalusom so 14 pacientkami (77,8%) v porovnaní s kontrolnou skupinou so 16 pacientkami (64%).

 

TABUĽKA č.1:

Regresia Pretrvávajúce Progresia Spolu
HPV

 

P=0.007

86

(76%)

83

(59.7%)

24

(21%)

31

(22.3%)

3

(2.6%)

25

(18%)

113 139
CIN I

 

P=0.0035

23

(79.3%)

30

(46.1%)

5

(17,2%)

29

(44,6)

1

(3,4%)

6

(9,2)

29 65
Pretrvávajúce HPV po eradikácii CIN2/3 a CIS

P=0.002

14

(77,8%)

16

(64%)

4

(22,2%)

9

(36%)

18 25

Biele políčka – skupina Acidosalus

Šedé políčka – kontrolná skupina

 

Diskusia:

V tejto štúdii sme preukázali štatisticky významné rozdiely v miere regresie infekcie ľudským papilomavírusom (HPV), skvamóznej intraepiteliálnej lézie krčka maternice (LSIL) a pretrvávajúceho HPV po eradikácii CIN2 / 3 a CIS u pacientov liečených Acidosalus vaginaletes v porovnaní s kontrolnou skupinou. Tento účinok Acidosalus vaginaletes je dôsledkom synergického účinku kombinácie probiotík, ľubovníka bodkovaného, ​​čajovníka, cesnaku, propolisu a β -1,3D – glukánu.

Probiotiká sú živé mikroorganizmy – baktérie, ktoré sa v určitom množstve používajú, menia zloženie a metabolickú aktivitu mikroflóry a ovplyvňujú imunitný systém človeka, čo má pozitívny vplyv na ľudské zdravie všeobecne (11). Sú neškodné a ich pozitívny účinok sa preukázal pri prevencii a liečbe respiračných, gastrointestinálnych a urogenitálnych chorôb (12). Jedným z najčastejšie používaných probiotík je laktobacil. Profylaktická a terapeutická úloha laktobacilu pri urogenitálnych infekciách je založená na ich antagonistickom účinku na urogenitálne baktérie – produkujú biosurfaktant, ktorý blokuje prilepenie baktérií na epitelové bunky, vylučujú kyseliny a peroxid vodíka, ktorý inhibuje rast baktérií, a tvoria agregát molekuly, ktoré používajú baktérie v okolitom tkanive (13).

Acidosalus je jedinečná kombinácia Lactobacillus acidophilus, Lactobacilus rhamnosus a bifidobaktérií vo vysokej terapeutickej koncentrácii živých baktérií pripravených na množenie. Obsahuje tiež vitamíny B, kyselinu listovú, topiaci sa laktát, draslík, železo, fosfor, a vytvára tak antimikrobiálne látky – kyselinu mliečnu a octovú, diacetal, laktocit, acidofilucin, acidosin a acidofilin (14).Acidosalus obnovuje narušený vaginálny ekosystém pomocou nasledujúcich látok, ktoré sú jeho zložkami:

  1. Oleum Hyperici – ľubovník bodkovaný – má protizápalové účinky, vykazuje antibakteriálne účinky (stafylokokový aureus) a antivírusovú aktivitu (herpes simplex 1,2, retrovírusy), pomáha pri hojení rán, a tak lieči vaginálnu sliznicu; protinádorová aktivita – vedecky sa potvrdilo, že flavonoidy vykazujú tento účinok.
  2.  Oleum melaleuca – čajový strom – účinný proti baktériám Gram + (druhy Bacillus, Streptococcus, Enterococcus, Staphylococcus) a gram-baktériám (Escherichia colli, Klebsiela pneumoniae, Pseudomonas, Proteus spec., Enterobacter, Shigella); huby a vírusy (Herpes simplex)
  3. Oleum Alli sativi – cesnak – silný antioxidant
  4. Propolis – antioxidačné, antiseptické, antimykotické účinky, bateriostatické, protizápalové a anestetické účinky. Zlepšuje imunitu vo všeobecnosti.
  5. β -1,3D – glukan – najsilnejší prírodný imunostimulačný a imunomodulátor prírodného pôvodu. Stimuluje produkciu leukocytov a trombocytov a aktivuje makrofágy.
  6.  Lactobacillus.

Táto štúdia ukázala, že použitie Acidosalus vaginaletes má pozitívny účinok pri liečbe HPV infekcií krčka maternice, LSIL dysplázie a pretrvávajúcich HPV po regresii CIN 2/3 a CIS.

 

Produkt na eshope

 

  1. Schiffman M,Wentzensen N, Wacholder S, Kinney W, Gage J., Castle PE. Human Papillomavirus Testing in the Prevention of Cervical Cancer. Natl Cancer Inst. 2011 March 2; 103(5): 368–383. [PubMed]
  2. Gustafsson L, Pontén J, Bergström R, Adami HO. International incidence rates of invasive cervical cancer before cytological screening. Int J Cancer. 1997;71(2):159–165. [PubMed]
  3. Gustafsson L, Pontén J, Zack M, Adami HO. International incidence rates of invasive cervical cancer after introduction of cytological screening. Cancer Causes Control. 1997;8(5):755–763. [PubMed]
  4. Saslow D, Runowicz CD, Solomon D, et al. American Cancer Society guideline for the early detection of cervical neoplasia and cancer. CA Cancer J Clin. 2002;52(6):342–362. [PubMed]
  5. Ramanakumar A.V., Goncalves O., Richardson H.,Tellier P., Ferenczy A., Coutlée F., Franco E.L. Human papillomavirus (HPV) types 16, 18, 31, 45 DNA loads and HPV-16 integration in persistent and transient infections in young women. BMC Infect Dis. 2010; 10: 326. [PubMed]
  6. Schiffman M, Castle PE, Jeronimo J, Rodriguez AC, Wacholder S. Human papillomavirus and cervical cancer. 2007;370(9590):890–907. [PubMed]
  7. International Agency for Research on Cancer. Cervix Cancer Screening. Lyon, France: IARC Press; 2005.
  8. Franceschi S, Cuzick J, Herrero R, Dillner J, Wheeler CM. EUROGIN 2008 roadmap on cervical cancer prevention. Int J Cancer. 2009;125(10):2246–2255. [PubMed]
  9. Scarinci IC, Garcia FA, Kobetz E, et al. Cervical cancer prevention: new tools and old barriers. 2010;116(11):2531–2542. [PMC free article] [PubMed]
  10. Qiao YL, Sellors JW, Eder PS, et al. A new HPV-DNA test for cervical-cancer screening in developing regions: a cross-sectional study of clinical accuracy in rural China. Lancet Oncol. 2008;9(10):929–936. [PubMed]
  11. Macfarlane GT, Cummings JH. Probiotics, infection and immunity.Curr Opin Infect Dis 2002;15:501–6.
  12. De Simone C, Vesely R, Bianchi SB, Jirillo E. The role of probiotics in modulation of the immune system in man and in animals. Int J Immunother 1993;9:23–8.
  13. Vujic G. Peroralni probiotici u lijecenju infekcija donjeg genitalnog trakta: dvostruko slijepi klinicki pokus/preliminarna analiza. hrvatski kongres o urogenitalnim i spolnoprenosivim infekcijama. Opatija; 2009, str. 34–5, No. 23.
  14. Acidosalus ® leaflet

 

Pridaj komentár