Mastopatia

Diagnózy

23. apríla 2024

Mastopatia známa aj ako fibrocystická choroba prsníkov, je nezhubné ochorenie prsnej žľazy charakterizované tvorbou cýst a fibrotických zmien v tkanive prsníka. Tieto zmeny môžu zahŕňať fibrocystické oblasti, fibrózne uzliny alebo cysty. Tento stav postihuje mnoho žien a môže spôsobiť rôzne symptómy vrátane bolesti, citlivosti a nepríjemných zmien na prsníkoch.

Fibrocystická mastopatie

Fibrocystická mastopatia je stav charakterizovaný tvorbou cystických (tekutých) oblastí a fibrotických (tvrdých) tkanív v prsníkoch. Tieto zmeny sú reakciou na hormonálne zmeny v tele, ktoré sa vyskytujú počas menštruačného cyklu. Symptómy fibrocystickej mastopatie môžu zahŕňať bolesť, citlivosť alebo opuch v prsníkoch. Tieto príznaky môžu byť najvýraznejšie tesne pred menštruáciou.

Fibrocystická mastopatie je bežný stav charakterizovaný tvorbou cystických (tekutých) oblastí a fibrotických (tvrdých) tkanív v prsníkoch.

Aj keď fibrocystická mastopatia zvyčajne nie je považovaná za vážnu zdravotnú hrozbu, môže byť nepríjemná a rušivá. Diagnóza sa často robí klinickým vyšetrením a ultrazvukom prsníkov. V niektorých prípadoch môže byť odporučené vyšetrenie tkanív (biopsia), aby sa vylúčil nádorový rast.

Príčiny a Symptómy Mastopatie

Príčiny vzniku mastopatie sú často spojené s hormonálnymi zmenami:

 • Estrogénová dominancia: Mastopatia je často spojená so stavom nazývaným estrogénová dominancia, kde sú hladiny estrogénu vyššie v porovnaní s progesterónom. Táto nerovnováha vedie k nadmernému stimulovaniu prsného tkaniva, čo spôsobuje jeho zhrubnutie a vznik cyst.
 • Metabolity estrogénu: Rôzne metabolity estrogénu majú rôzne účinky na tkanivo prsníkov. Niektoré metabolity, ako 16-alfa-hydroxyestrón, sú považované za viac mitogénne (podporujú bunkový rast), čo môže prispievať k rozvoju mastopatie. Naopak, 2-hydroxyestrón má ochranné účinky.

Symptómy mastopatie sa môžu líšiť, ale zahŕňajú často bolesť, citlivosť alebo opuch prsníkov. Niektoré ženy môžu mať tiež výtok z bradaviek alebo si nahmatať hrčky či uzliny v prsníkoch. Pri vyšetrení by mala žena informovať svojho lekára o všetkých nezvyčajných zmenách v prsníkoch.

Čím je mastopatia nebezpečná?
 • Mastopatia môže spôsobiť vznik hrčiek a uzlín v prsníkoch, čo môže viesť k zámene s rakovinou prsníka. Hoci mastopatia sama o sebe nie je rakovinová, niektoré štúdie naznačujú, že ženy s týmto stavom môžu mať mierne zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka.
 • Stály diskomfort, bolesť a obavy z potenciálnej rakoviny môžu viesť k psychologickému stresu a úzkosti.
Liečba Mastopatie

V poslednej dobe je veľmi populárny a efektívny Indol-3-Carbinol. Indol-3-Carbinol (I3C) je prírodná látka, ktorá sa nachádza v niektorých zeleninách, ako je brokolica a kel:

 • I3C podporuje premenu estrogénu na 2-hydroxyestrón, ochranný metabolit, ktorý má nižšiu mitogénnu aktivitu. Tento proces pomáha udržiavať zdravú hormonálnu rovnováhu a znižovať riziko vzniku estrogén- závislých ochorení. 2-hydroxyestrón pomáha udržiavať rovnováhu medzi rôznymi estrogénovými metabolitmi v tele, čo je dôležité pre celkové zdravie, najmä pre ženy. Vyššie hladiny 2-hydroxyestrónu sú spojené s nižším rizikom hormonálne závislých ochorení.
 • I3C znižuje hladiny 16-alfa-hydroxyestrónu, čo je metabolit spojený s vyšším rizikom hormonálne závislých ochorení.
 • I3C má antioxidantové vlastnosti, čo znamená, že pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Tento ochranný účinok môže prispieť k zníženiu zápalových procesov a ochrane prsného tkaniva.
 • I3C môže inhibovať tvorbu nových krvných ciev (angiogenézu), čo je proces, ktorý je často zvýšený v prípade rôznych typov nádorov a abnormálnych tkanív. Tento účinok môže pomôcť zabrániť vzniku a rastu fibrocystických zmien v prsníkoch.
 • I3C môže ovplyvňovať bunkový cyklus a podporovať apoptózu (programovanú bunkovú smrť) abnormálnych buniek. Tento mechanizmus je dôležitý pre udržanie zdravého tkaniva a prevenciu proliferácie abnormálnych buniek, ktoré by mohli viesť k problémom.

Ovplyvňovanie metabolizmu estrogénu je kľúčovým faktorom pri zvládaní mastopatie, pretože hormonálna nerovnováha, najmä estrogénová dominancia, hrá významnú úlohu v rozvoji tohto stavu. Podpora tvorby ochranných estrogénových metabolitov, ako je 2-hydroxyestrón, pomocou látok ako Indol-3-karbinol, môže pomôcť zmierniť príznaky mastopatie, znížiť riziko estrogénovo závislých ochorení a podporiť celkové zdravie prsníkov.

Zdroj:
 1. Fentiman IS, Fourquet A, Hortobagyi GN. „Hormonal and reproductive factors in breast cancer.“ Int J Cancer. 2006;118(8):1782-8.
 2. Kelsey JL, Gammon MD, John EM. „Reproductive factors and breast cancer.“ Epidemiol Rev. 1993;15(1):36-47.
 3. Sitruk-Ware R. „Fibrocystic breast disease: a bilateral endocrine disorder.“ J Reprod Med. 1989;34(10):749-58.
 4. Mansel RE, Webster DJT, Sweetland HM. „Benign Disorders and Diseases of the Breast: Concepts and Clinical Management.“ Elsevier Health Sciences, 2009.
 5. Colditz GA, et al. „The Nurses‘ Health Study: 20-year contribution to the understanding of health among women.“ J Womens Health. 1999;8(1):49-62.
 6. Bradlow HL, et al. „Effects of Indole-3-carbinol on estradiol metabolism and spontaneous mammary tumors in mice.“ Carcinogenesis. 1991;12(9):1571-4.
 7. Wong GY, et al. „Dose-ranging study of indole-3-carbinol for breast cancer prevention.“ J Cell Biochem Suppl. 1997;28-29:111-6.
 8. Michnovicz JJ, Bradlow HL. „Induction of estradiol metabolism by dietary indole-3-carbinol in humans.“ J Natl Cancer Inst. 1990;82(11):947-9.

Pridaj komentár