Benígna hyperplázia prostaty (BHP)

Diagnózy

28. mája 2024

Benígna hyperplázia prostaty (BHP) je nezhubné zväčšenie prostaty, ktoré často postihuje mužov starších ako 50 rokov. Je to stav, ktorý môže viesť k rôznym symptómom a komplikáciám spojeným s močovým systémom.

Benígna hyperplázia prostaty (BHP) je nezhubné zväčšenie prostaty, ktoré často spojená so starnutím. Zväčšovanie prostaty je bežné u mužov stredného a staršieho veku a je považované za normálnu súčasť procesu starnutia. Hormónálne zmeny prispievajú k BHP. Symptómy BHP: časté močenie, najmä v noci (noctúria), náhle a silné nutkanie na močenie, ťažkosti pri začatí močenia, slabý alebo prerušovaný prúd moču, pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Fytoterapia pomáha udržiavať zdravie prostaty a účinne liečiť symptómy BHP. Indol-3-karbinol a Saw Palmetto (Serenoa repens) sú najpoužívanejší na liečbu benígna hyperpláziu prostaty (BHP).

Benígna hyperplázia prostaty (BHP) je veľmi často spojená so starnutím. Zväčšovanie prostaty je bežné u mužov stredného a staršieho veku a je považované za normálnu súčasť procesu starnutia.

Hormónálne zmeny prispievajú k BHP:
  • Testosterón a dihydrotestosterón (DHT): dihydrotestosterón (DHT) je dôležitý hormón s významnou úlohou v mužskom tele, ale jeho nadmerná produkcia môže viesť k zdravotným problémom, ako sú BHP, rakovina prostaty a vypadávanie vlasov. S vekom hladina testosterónu v mužskom tele klesá, ale hladina DHT, ktorý vzniká z testosterónu, môže zostať vysoká. DHT má silný vplyv na rast prostatických buniek a prispieva k zväčšovaniu prostaty.
  • Estrogény: Muži produkujú aj malé množstvá estrogénov (ženských hormónov), ktoré sa s vekom môžu zvýšiť v pomere k testosterónu. Tieto hormóny môžu podporovať rast prostaty.
Symptómy BHP:
  • Časté močenie, najmä v noci (noctúria)
  • Náhle a silné nutkanie na močenie
  • Ťažkosti pri začatí močenia
  • Slabý alebo prerušovaný prúd moču
  • Pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra
Liečba benígna hyperplázia prostaty (BHP)

Liečba benígnej hyperplázie prostaty (BHP) pomocou výťažkov z liečivých rastlín je už mnoho rokov známa a obľúbená. Jej popularita pramení z jej účinnosti, prírodného pôvodu liečiv a z toho, že má len minimálne alebo žiadne vedľajšie účinky.V posledných rokoch sa látka Indol-3-karbinol skúmala pre svoje potenciálne zdravotné prínosy, vrátane jej vplyvu na benígnu hyperpláziu prostaty (BHP) a rakovinu prostaty. Indol-3-karbinol (I3C) je prírodná látka nachádzajúca sa v krížokvetých zeleninách, ako sú brokolica, kapusta, karfiol a kel. Štúdie naznačujú, že I3C môže znižovať rast prostatických buniek a zmenšovať veľkosť prostaty.

V Rakúsku a Nemecku lekári využívajú fytoterapiu v viac ako 90% všetkých prípadov liečby benígnej hyperplázie prostaty (BHP). Fytoterapia pomáha udržiavať zdravie prostaty a účinne liečiť symptómy tohto ochorenia. Najčastejšie používanou bylinou na liečbu a prevenciu BHP je extrakt zo sušených plodov palmy Saw Palmetto (Serenoa repens). Saw Palmetto blokuje enzým 5-alfa-reduktázu, ktorý premieňa testosterón na dihydrotestosterón (DHT). Zníženie hladiny DHT spomaľuje rast prostaty a zmierňuje príznaky BHP. Takže Saw Palmetto obsahuje mastné kyseliny a fytosteroly, ktoré majú protizápalové vlastnosti, čo pomáhajú zmierniť zápal prostaty a zlepšiť príznaky močenia. Niektoré štúdie naznačujú, že Saw Palmetto môže inhibovať rast prostatických buniek, čím pomáha zmenšovať veľkosť prostaty.

Zdroj:

Celostnimedicina.cz „Benigní hyperplazie prostaty (BHP)“ 22 Apríla 2010. https://www.celostnimedicina.cz/komercni-sdeleni-benigni-hyperplazie-prostaty-bhp/

Silvia Fialová. 2013. Fytoterapia benígnej hyperplázie prostaty IN Via pract., 2013. [online] Vol.10. No 2. 2013[cit. 2019-1-25],: p. 65–68. URL:  http://www.viapractica.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=6385&magazine_id=1

Pridaj komentár