Zlepšuje Kurkumín pamäť aj náladu?!

Články a štúdie

03. mája 2022

Štúdia vedcov z roku 2018 z Kalifornskej univerzity uvádza, že kurkumín priaznivo pôsobí na pamäť aj náladu u ľudí, najmä u tých, ktorí s pribúdajúcim vekom trápi strata pamäte.

Štúdia hovorí o účinkoch kurkumínu na výkonnosť pamäte u ľudí, ktorí zatiaľ netrpia demenciou, a o jeho potenciálnom vplyve na amyloidné plaky a neutrofibrilové spleti, ktoré sú majú za následok vznik deformácie mozgu v prípade výskytu Alzheimerovej choroby. Vedeli ste, že práve v Indii, ktorá je rodiskom rastliny Kurkumy je najmenej seniorov trpiacich Alzheimerovou chorobou a že ich kognitívne schopnosti sú lepšie?

Výskum sa zúčastnilo 40 ľudí,ktorí mali mierne pamäťové poruchy, boli vo veku od 50 do 90 rokov. Subjektom boli náhodne podávané buď kurkumínové alebo placebo doplnky, 2x denne po dobu 18 mesiacov. Na začiatku a na konci výskumu sa zisťoval aj obsah kurkumínu v ich krvi a 30 účastníkov podstúpilo tiež tomografiu alebo PET sken, aby bolo možné sledovať vplyv kurkumínu na stupeň rozšírenia plakov a spletí v ich mozgu.

Účastníci, ktorí užívali kurkumín, zaznamenali výrazne zlepšenie pamäte a schopnosti sústrediť sa. Subjektom, ktorým bolo podávané placebo, nezaznamenali žiaden rozdiel. V pamäťových testoch sa subjekty užívajúce kurkumín zlepšili za 18 mesiacov zhruba o 28%subjekty vykazovali zlepšenie nálady. PET sken ukázal výrazné zníženie plakov a spletí v amygdale a hypotalame, ktoré kontrolujú viacero pamäťových a emocionálnych  funkcií.

ZDROJ:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180123101908.htm

 

 

Nájdete: https://www.indonal.sk/produkt/kurkumin-komplex-forte-piperin

Pridaj komentár