Nebezpečná estrogénová dominancia a Indol-3 Carbinol

Články a štúdie

03. mája 2022

Všetkého veľa škodí, inak tomu nie je ani pri nadbytku estrogénu. V súčasnosti je to veľmi aktuálna téma, ktorá sa týka nielen žien, ale i mužov. Vedeli ste, že nadbytok estrogénu, môže spôsobiť hormonálnu nerovnováhu končiacu až neplodnosťou?

Dr.John Lee, ako prvý použil termín: „estrogénová dominancia“, a strávil niekoľko rokov hľadaním príčiny ženských problémov ako je PMS, endometrióza, cysty vaječníkov, fibroidy, rakoviny prsníkov, neplodnosť, osteoporóza a menopauza. Na základe svojich klinických skúseností o ženskom zdraví a tiež z publikovaných výskumov a sa dopracoval k záveru, že zdravotné problémy mnohých žien (ale aj mužov) sú spôsobené nadbytkom prítomného estrogénu. Estrogén má tri základné druhy – estradiol, estrón a estriol. Estradiol kontroluje pohlavný vývoj žien, podporuje rast a funkciu ženských pohlavných orgánov a sekundárnych ženských pohlavných znakov a podieľajú sa na homeostáze minerálov kostí.

Navzájom od seba nezávislé štúdie z USA dokazujú, že Indol-3-carbinol (I3C), prítomný v kapustovitých rastlinách vplýva na hormonálnu aktivitu:

Vyplavuje škodlivý estradiol (keď estradiol stárne, metabolizuje do tzv 16 alfa hydroxylu), ktorý zvyšuje riziko nádorových ochorení.

Podporuje tvorbu nového zdravého estradiolu (tzv. 2 hydroxylu). Robí to cez podporu tvorby pečeňového enzýmu, tzv. cytochrómu P450, ktorý následne podporuje tvorbu zdravého estradiolu.

Znižuje riziko nádorových ochorení. Pôsobí na zníženie estrogénovej aktivity tým, že blokuje hormonálne receptory na hormonálne závislých bunkách, v prsiach a maternici.

Link na štúdie o pôsobení I3C na hormóny:

https://academic.oup.com/jnci/article-abstract/82/11/947/905664

https://academic.oup.com/carcin/article-abstract/12/9/1571/343632

http://cancerres.aacrjournals.org/content/54/6/1446.short

Prehľad príznakov, ktoré môžu byť spôsobené alebo zhoršované estrogénovou dominanciou:

urýchľovanie procesu starnutia, alergie, bolestivá citlivosť prsníkov, cysty v prsníku, zahmlené myslenie, vyčerpanosť, padanie vlasov, rast chĺpkov na tvári, vyššie riziko mozgovej príhody, neplodnosť, podráždenosť, zhoršenie pamäte, samovoľný potrat, osteoporóza, PMS, porucha funkcie štítnej žľazy prejavujúca sa zníženou funkciou, rakovina maternice, myómy, opuchy, celulitída, ochorenia žlčníka a autoimunitné ochorenia, ako je lupus a thyroiditída.

Zdroj článku: https://www.fertility.sk/sk_SK/plodnost-a-zdravie/ako-to-funguje/estrogeny.html

Pridaj komentár