Klimaktérium je prirodzené obdobie v živote ženy, kedy dochádza k ukončeniu cyklickej hormonálnej funkcie vaječníkov. Prirodzene sa končí menštruačné krvácanie aj možnosť otehotnieť.
Toto obdobie nastáva cca od 45 – 55 roku života. Ženy spočiatku toto obdobie nevnímajú, ale neskôr sa vo väčšine prípadov musia postaviť zoči voči rôznym fyzickým aj psychickým zmenám, ktoré ich vedia poriadne potrápiť.
Príznaky
V tomto období sa zvyknú objavovať nekontrolovateľné návaly tepla, nevoľnosti, podráždenosť, nespavosť, nočné potenie, výkyvy nálad, bolesti hlavy. Lekári predpokladajú, že sa to deje nedostatkom estrogénu a progesterónu v tele.
Liečba
Pri prvých príznakoch a vynechaní menštruácie v tomto veku, treba vyhľadať pomoc gynekológa, ktorý zhodnotí stav, spraví dôkladné vyšetrenia a nastaví správnu liečbu. Liečba je založená na doplnení hormónov, ale výborným pomocníkom pri menopauze je tiež zloženie stravy a látka I3C. Má blahodarný účinok na hormonálnu rovnováhu žien a zvlášť priaznivo pôsobí v období klimaktéria. Niektoré ženy môžu v prípade záujmu tiež siahnuť po rôznych potravinových, prírodných náhradách hormónov, takými potravinami sú napríklad sója, ale aj rôzne obilniny či hlúbovitá zelenina. Hladinu estrogénu môžu zvýšiť aj potraviny s obsahom bóru či selénu, preto netreba odmietať ovocie či ryby. Jedálničkom dokážu ženy statočne zabojovať proti nepríjemnosti zvanej „ prechod“.
Ako zvládnuť klimaktérium
Ak ženy z rôznych dôvodov odmietajú hormonálnu liečbu, môžu siahnuť po prírodných výživových doplnkoch. Vynikajúcim prírodným doplnkom je Indonal Forte ®, ktorý obsahuje doporučenú dennú dávku látky I3C – ktorá je vlastne prírodným extraktom z brokolice a ďalšej hlúbovitej zeleniny (kapusta, kaleráb, karfiol), kurkumín komplex s obsahom aktívnych kurkuminoidov rastliny Kurkumy Dlhej pestovanej v Indii a tiež piperín (extrakt z čierneho korenia), ktorý zvyšuje bio-využiteľnosti hlavných účinných látok I3C a kurkumínového komplexu v organizme.. Indol-3-karbinol je schopný kontrolovať aktuálny stav hormonálnych hladín a nepretržite ich upravovať zvyšovaním alebo naopak potláčaním produkcie pohlavných hormónov tak, aby udržoval ich optimálne hladiny. Zabezpečí, aby nedochádzalo v organizme k prílišnému poklesu ani vzostupu hormonálnych hladín alebo k ich kolísaniu.
Táto priaznivá trojkombinácia je nápomocná pri zmenách tkaniva na krčku maternice a cystách v prsníkoch a tiež na potlačenie príznakov spojených s klimaktériom. Viac sa dočítate na www.indonal.sk.
Obdobie klimaktéria môže byť pre množstvo žien depresívne a komplikované, treba si však uvedomiť, že to nie je koniec, ale nový začiatok. Začiatok obdobia, počas ktorého sa ženy konečne môžu venovať sami sebe a vychutnávať si život plnými dúškami! „Naďalej však platí, že pravidelné gynekologické vyšetrenia sú najlepšou prevenciou“, uzatvára gynekologička MUDr. Ilona Hegerová.