AKO ZVLÁDNUŤ MENOPAUZU?

Články a štúdie

03. mája 2022

ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL|20.12.2018|12:00
Dámy, viete ako zvládnuť menopauzu?

 

Klimaktérium (prechod) je prirodzené obdobie v živote každej ženy, kedy dochádza k zníženej  funkcii vaječníkov. Na ústupe je menštruačné krvácanie, ktoré sa postupne vytratí úplne. Žena po menopauze stráca schopnosť otehotnieť. Menopauza sa začína cca okolo 45. roku života, niekedy aj neskôr či skôr. Niektoré ženy týmto obdobím prejdú bez povšimnutia, sú však aj také, ktoré zmeny poriadne potrápia. Dostávajú sa do konfrontácie s ochoreniami, ktoré sa im doposiaľ vyhýbali a tiež príznakmi, ktoré môžu vo zvýšenej miere zasiahnuť aj ich psychiku. Lekári predpokladajú, že tieto nepríjemné príznaky súvisia  s nedostatkom estrogénu a progesterónu.

Príznaky: návaly tepla, nevoľnosti, podráždenosť, nespavosť, nočné potenie, zlá nálada, depresie, bolesti hlavy

Liečba

Po objavení sa prvých nepríjemných príznakov a pravidelnom vynechávaní menštruácie v tomto veku, treba vyhľadať pomoc gynekológa,  ktorý spraví  dôkladné vyšetrenia a nastaví podľa potreby správnu liečbu. Syntetická liečba je založená na dopĺňaní hormónov v podobe tabletiek. Ženy môžu v prípade záujmu  siahnuť aj po rôznych potravinových, prírodných  hormónoch napr: sója, rôzne obilniny a zelenina. Hladinu estrogénu môžu zvýšiť aj potraviny s obsahom bóru či selénu, preto treba do jedálnička zaradiť ovocie  a ryby. Jedálničkom dokážu ženy statočne zabojovať proti nepríjemným príznakom. Avšak nie vždy dokážeme stravou ovplyvniť menopauzu ako celok.

 

Ako teda zvládnuť klimaktérium, ak nechceme požívať hormóny?

Ak ženy nechcú užívať hormóny na liečbu klimaktéria, majú možnosť siahnuť po prírodných doplnkoch. Vynikajúcim prírodným doplnkom  pri zvládaní prechodu je  Indonal Woman®, ktorý obsahuje 150 mg účinnej látky I3C a tiež prírodný extrakt z brokolice a ďalšej hlúbovitej zeleniny (kapusta, kaleráb, karfiol). Indol-3-karbinol je schopný kontrolovať aktuálny stav hormonálnych hladín. Zabezpečí, aby nedochádzalo v organizme k prílišnému poklesu, vzostupu  alebo kolísaniu hormonálnych hladín. Tieto účinky sa využívajú na úpravu nepravidelného menštruačného cyklu a menštruačných bolestí u mladých žien a tiež na potlačenie príznakov spojených s klimaktériom.

 

Obdobie klimaktéria môže byť pre množstvo žien depresívne a komplikované, treba si však uvedomiť, že to nie je koniec, ale nový začiatok. Začiatok obdobia, počas ktorého sa ženy konečne môžu venovať sami sebe a vychutnávať si život plnými dúškami! „Naďalej však platí, že pravidelné gynekologické vyšetrenia sú najlepšou prevenciou“, uzatvára gynekologička MUDr. Ilona Hegerová.

 

Viac sa dočítate na www.indonal.sk.

 

foto: shutterstock.com

Pridaj komentár