Čaga a jej vplyv na tráviaci trakt
Zlé trávenie býva cestou k rade závažných ochorení. Či už ide o zlú životosprávu, neustále pojedanie nezdravých polotovarov či popíjanie sýtených a presladených nápojov, nesprávna starostlivosť o svoje trávenie môže viesť k poškodeniu tráviaceho systému. Pre tých, ktorí o svoje zdravie dbajú tu je Čaga – sibírska huba, ktorá pozitívne vplýva na tráviaci trakt a nielen naň!
Kráľová rastlín
Medzi čínskymi liečiteľmi bola táto huba označovaná za kráľovnou všetkých rastlín. Možno ju nájsť predovšetkým v chladnejších klimatických podmienkach, kde parazituje na kôre brezy. Jej vzhľad je naozaj neatraktívny – čierne časti, podobajúce sa na spálené uhlie. Na druhej strane je však jej vzhľad kompenzovaný takým obsahom zdraviu prospešných látok, že by jej mohla závidieť ktorákoľvek rastlina či bylina.
Čaga je obrovským zdrojom vitamínov B1 (tiahmín), B2 (riboflavín), B5 (kyselina pantothenová), B6 (pyridoxín), B9 (kyselina listová), D3 (cholekalciferol) a tiež K1 (fylochinón). Ďalej v nej možnosť nájsť minerálne látky ako draslík, kremík, železo, hliník, vápnik, horčík, sodík, zinok, med či dokonca mangán. Aby toho nebolo málo, prítomné sú aj fenoly, melanín, aminokyseliny, antioxidanty a kyselina betulinová s protinádorovými účinkami.
Pozitívny vplyv na tráviaci trakt
V ľudovom liečiteľstve bola Čaga používaná najmä pri problémoch so žalúdkom a tráviacim traktom. Dnešná, modernejšia medicína, ju pre tento účel využíva aj naďalej. Dlhodobé testovanie a používanie v praxi preukázalo, že Čaga má silné protinádorové účinky, pričom výrazné účinky vidieť najmä pri terapii pri problémoch s tráviacim traktom.
Ďalšie pozitívne výsledky Čaga preukázala pri chronickom zápale žalúdka a žalúdočných vredoch, ochoreniach pečene či sleziny. Čaga je tiež pomocným prostriedkom pri liečbe Crohnovej choroby, ktorá postihuje steny tráviacej sústavy a spôsobuje chronický zápal, či ulceróznej kolitíde, ktorá spôsobuje ochorenie hrubého čreva.
Pomocník pri boji s rakovinou žalúdka
Čaga je mimoriadne silným pomocníkom proti rakovinovým a nádorovým ochoreniam a tiež veľmi účinným pomocníkom pri chemoterapii a ožarovaní. Pôsobí antibakteriálne, protizápalovo, antivírusovo, detoxikačne a tiež stimuluje imunitný systém a znižuje pravdepodobnosť ochorení a infekcií v organizme. Aj vďaka týmto vlastnostiam sa na Ruských klinikách bežne používa ako liek proti rakovine žalúdku a žalúdočným vredom.
Ako bolo preukázané Fínskymi a Ruskými vedeckými štúdiami v roku 1958, táto huba „preukazuje pozitívny efekt pri boji s rakovinou mechúra, pečene a žalúdka.“ (Referencie k štúdiám http://www.chagamushroom.com/chaga_medical_research.htm).
Prevencia proti tráviacim problémom
Príznaky tráviacich problémov nemožno ignorovať. Medzi najčastejšie patria kŕče, nevoľno po jedle, častá návšteva toalety či problémy s vyprázdňovaním. Objaviť sa môžu aj problémy s koncentráciou, krvácanie z nosa či bolesti svalov a únava tela.
Tráviaci systém v tele je komplikovaný a komplexný a preto si vyžaduje správnu starostlivosť. Pre prevenciu pred problémami spomenutými v tomto článku odporúčame využiť silu prírody – Ryšavca šikmého, hubu nazývanú aj Čaga.