07.11.2017 21:15

Hormonálna nerovnováha

Hormóny sú kľúčovým hráčom v každom ľudskom tele. Ich vplyv možno vidieť v každom aspekte života – či už pri dospievaní, raste a vývine, alebo rozmnožovaní či dokonca pri každodennej nálade. Telo je však na ich rovnováhu natoľko citlivé, že aj malý výkyv môže priniesť rad nepríjemných problémov ktoré môžu vyústiť do lekárskych diagnóz. Ktoré hormóny sú pre telo dôležité a aké sú príčiny ich nerovnováhy?

Látky poháňajúce bunky

Hormóny v ľudskom tele možno vnímať ako látky, ktoré slúžia na poháňanie buniek. Niektoré slúžia na stimuláciu orgánov k väčšiemu výkonu alebo naopak, na tlmenie ich činnosti. Prenášané sú krvou a na naše telo dokážu pôsobiť aj pri veľmi nízkych koncentráciách.

Hormónov možno nájsť v tele niekoľko, pričom mnohé z nich sú ovplyvňované spánkom. V praxi to znamená, že takýto hormón sa vylučuje počas spánku a jeho aktivita je cez deň obmedzená. Najlepším príkladom je práve rastový hormón v čase dospievania. Ďalšie hormóny kontrolujú výkonnosť tela, látkovú premenu, trávenie, sexuálny vývin či vyrovnávanie sa so stresom a nebezpečenstvom. Akákoľvek porucha hladiny hormónov v tele môže viesť k fyzickému, ale aj psychickému vývinu.

V ženskom tele sa najčastejšie objavuje nerovnováha v šiestich typoch hormónov. Prvou skupinou sú hormóny štítnej žľazy, ktoré regulujú metabolizmus a energetickú spotrebu buniek. Nerovnávaha týchto hormónov ovplyvňuje menštruačný cyklus a môže výrazne znižovať plodnosť ženy. Druhou skupinou sú takzvané estrogény, ktorých je v tele niekoľko a ich nerovnováh spôsobuje bolesti hlavy, cysty, neplodnosť až rakovinu. Ďalšou podobnou skupinou sú progesteróny, ktoré môžu spôsobiť skrátenie menštruačného cyklu a v najvážnejších prípadoch aj potrat v prípade tehotenstva.

Zostávajúcimi skupina sú testosterón, prolaktín a LH-FSH hormóny. Zvýšená hladina testosterónu vedie k syndrómu polycystických vaječníkov, ktorý spôsobuje problémy s ovuláciou. Prolaktín je hormónom ktorý riadi tvorbu v období dojčenia, tlmí dozrievanie vajíčka a tým aj možnosť oplodnenia. Posledno uskupinou sú LH-FSH hormony, ktoré môžu rovnako ako priveľa testosterónu, spôsobyť poruchy ovulácie.

Príčiny nerovnováhy a prevencia

Medzi najčastejšie príčiny hormonálnej nerovnováhy v ženskom tele patrí užívanie hormonálnej antikoncepcie a hormónov na podporu plodnosti. Ďalšími nemenej dôležitými príčinami sú nevyvážene stravovanie a nezdravá životospráva, ako aj rôzne toxíny v jedle, kozmetike, vode či dokonca vzduchu. Spomenú možno aj nedostatok pohybu, priveľa stresu v živote a v práci, nedostatočný spánok a rôzne ďalšie fyziologické príčiny.

Vyhnúť sa väčším či menším problémom možno úpravou svojej životosprávy. Či už je to detoxikačná túra, úprava stravy a pitného režimu, alebo pridanie pravidelného pohybu nemôže byť nikdy na škodu. Pre ženy sa odporúčajú aj Kegelove cviky na posilnenie panvového dna, dýchacie cvičenia či pravidelný relax. Zabudnúť nemožno aj na pravidelný spánok, obmedzenie stres či užívane byliniek výživových doplnkov na prírodnej báze. Pri akýchkoľvek problémoch vo Vašom tele sa čo najskôr dostavte na vyšetrenie k svojmu lekárovi. Hormóny sú skvelým pomocníkom, môžu sa však aj nepríjemným spoločníkom.